U Matki Bożej Kodeńskiej

Z wizytą u matki Boskiej Kodeńskiej
smaki nadbużańskiego Kodnia Sapiehów

Celem naszej wędrówki był Kodeń, a w szczególności Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej – Królowej Podlasia i Matki Jedności. Kodeńskie Sanktuarium z cudownym obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej to najcenniejsze miejsce Podlasia i jedno z najważniejszych Sanktuariów Polski.

W 1630 roku książę Mikołaj Sapieha, zwany Pobożnym, wykradł obraz z Rzymu z papieskiej kaplicy i umieścił w kościele w Kodniu. Legenda głosi, że brawurowa ucieczka była niezwykle trudna, bo kradzież szybko wykryto i cała Italia została zmobilizowana dla schwytania śmiałka i odzyskania cennego obrazu. Sapieha jednak omijał miasta i drogi, prowadząc swoją zbrojną grupę wyłącznie po górskich bezdrożach Italii, potem obok Zagrzebia, przez Węgry i Lwów do swoich posiadłości.

Oprócz „strawy duchowej”, przypomnienia historii Kodnia, skupiliśmy się także na poznaniu tradycyjnych przysmaków ziemi Sapiehów. Byliśmy gośćmi u Państwa Pietrusików – zdobywców licznych nagród w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”.

Dyskusji nie było końca, gawędziliśmy i degustowaliśmy tort z wątróbki, Sekret Sapiehów, kisiel z owsa z boczkiem, a także placki na sodzie – „sodziaki” z sosem sosnowym. Do popicia była herbatka Księcia Sapiehy i pyszne nalewki! Uczta godna samych Sapiehów !

0 comments on “U Matki Bożej KodeńskiejAdd yours →

Dodaj komentarz