ŚLADAMI SŁAWNYCH  POLAKÓW – Białoruś

ŚLADAMI SŁAWNYCH  POLAKÓW – Białoruś.

W listopadzie 2018r. wzorem roku ubiegłego Zarząd Fundacji we współpracy z Wiceprezesem Zarządu HORTICO SA przygotował podróż sentymentalną ,,ŚLADAMI SŁAWNYCH  POLAKÓW‘’ na Białoruś. Wyjazd kulturowo-szkoleniowy przeznaczony był dla pracowników i firm współpracujących z HORTICO S.A. z woj. podkarpackiego. Spacerowaliśmy po Grodnie, byliśmy w Starych Wasiliszkach – rodzinnej miejscowości Czesława Niemena, w Murowance – zwiedzaliśmy gotycką cerkiew obronną z XVI w, jeden z najcenniejszych zabytków Białorusi. Obowiązkowym punktem jest Nowogródekjedno z najstarszych miast Białorusi (1044r). Nas interesował Kościół farny z XIV-XV w, w którym był ochrzczony A. Mickiewicz, gdzie odbył się ślub Władysława Jagiełły z księżniczką Sońką Holszańską, Kopiec Mickiewicza, Pomnik A. Mickiewicza, Muzeum A. Mickiewicza, ruiny zamku ( zamek zbudowany w XIIIw. przebudowany w XIV-XVII w., spalony przez Szwedów w 1706r).

 W międzyczasie mała czarna z pysznym ciastem. Nie pominęliśmy Zaosia – miejsca urodzenia Adama Mickiewicza. Obowiązkowym punktem był Nieśwież  – XVI – wieczny renesansowy zespół zamkowo-pałacowy Radziwiłłów, w 2005 r. wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz Mir –kolejny obiekt  z listy UNESCO – renesansowy pałac zbudowany przez Mikołaja Radziwiłła – „Sierotkę”. Jeszcze przed rozpoczęciem budowy zamku, aby zapewnić mu pomyślność i chronić przed zniszczeniem, złożono podobno pogańskim zwyczajem ofiarę z barana. Potwierdza to kamień przypominający głowę barana, widoczny w jednej ze ścian. Krótki dzień nie był naszym sprzymierzeńcem, dlatego jeden wieczór spędziliśmy w Historyczno-kulturalnym centrum w ,,Słowiańskim gospodarstwie‘’, gdzie odbyły się warsztaty rzemieślnicze : produkcja pamiątek własnymi rękoma, warsztaty tańca średniowiecznego, pokaz walk, jak również włączenie do walk ochotników z naszej grupy. Obiadokolacja – to była kuchnia regionalna przygotowana na ognisku.           

      W Brześciu zwiedziliśmy bardzo ciekawe Muzeum Wartości Odzyskanych oraz Twierdzę Brzeską, wybudowaną w latach 1833-42: częściowo zachowany okrężny budynek koszarowy, bramę Brzeską, pozostałości ruin Pałacu Białego, cerkiew św. Mikołaja. ,,Dopięciem na ostatni guzik ‘’ wyjazdu była regionalna, naturalna, białoruska, pyszna kuchnia. Dziękuję za miłą współpracę Wiceprezesowi Zarządu HORTICO SA Panu Andrzejowi Guszałowi. Zapraszam do fotorelacji (zdjęcia Małgorzata Zdzienicka).

Pełna fotorelacja na stronie Facebook :

 https://www.facebook.com/pg/fundacja.wczoraj.dzis.jutro/photos/?tab=albums

0 comments on “ŚLADAMI SŁAWNYCH  POLAKÓW – BiałoruśAdd yours →

Dodaj komentarz