ŚLADAMI RZEŹBIARZY NA POLESIU

ŚLADAMI RZEŹBIARZY NA POLESIU :
AUGUSTA ZAMOYSKIEGO I JADWIGI ŁUBIEŃSKIEJ

,,HRABINY OD UNITÓW’’

Kolejne wędrówki poświęcone były rzeźbiarzom Polesia – Augustowi Zamoyskiemu i Jadwidze Łubieńskiej – hrabinie od unitów. Zawędrowaliśmy do Jabłonia do Muzeum Augusta Zamoyskiego ,obejrzeliśmy Pałac Zamoyskich, pokłoniliśmy się umarłym – odwiedziliśmy cmentarz w Jabłoniu, gdzie znajduje się kościół zbudowany przez hr Tomasza Zamoyskiego i gdzie Fundator jest pochowany. A także znajdują się groby Aleksandra Mazurka – słynnego rajdowca samochodowego z okresu międzywojennego, Bohdana Mazurka -kompozytora, reżysera dźwięku, współtwórcy muzyki do Podróży Pana Kleksa oraz są mogiły żołnierzy generała Kleeberga polegli w bitwie pod Jabłoniem w bitwie z Rosjanami. Na dawnym cmentarzu unickim są pochowani min. Piotr Strzyżewski – właściciel majątku w latach 1813-1853 oraz Wit Hrubant – założyciel parku i cmentarza.

W Domu Kultury w JABŁONIU – wysłuchaliśmy prelekcji o Auguście Zamoyskim, o Jadwidze Łubieńskiej – hrabinie od unitów, zapoznaliśmy się z historią Jabłonia. Obejrzeliśmy prace poplenerowe. Odwiedziliśmy Izbę Pamięci Amelii Łubieńskiej w Kolanie oraz obejrzeliśmy pałac Łubieńskich w Kolanie. KGW PaszenkI mające liczne nagrody w konkursach kulinarnych przygotowało nam poczęstunek – poznawaliśmy
tajniki kulinariów okolic Jabłonia. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Gospodarstwa Rybackiego POLESIE po świeżą ekologiczną rybę i zwiedziliśmy odrestaurowana cerkiew w Sosnowicy.

Dziękujemy za tak miłe przyjęcie.

0 comments on “ŚLADAMI RZEŹBIARZY NA POLESIUAdd yours →

Dodaj komentarz