Śladami rodu Sobieskich i Żółkiewskich

 ŚLADAMI RODU SOBIESKICH I ŻÓŁKIEWSKICH

 Wyjazd  krajoznawczy, integracyjny sponsorowany przez Firmę HORTICO S.A  z Lublina dla 60 uczestników – przedstawicieli firm współpracujących z oddziałem HORTICO S.A. w Rzeszowie.

Trasa wyjazdu wiodła do Żółkwi i do Lwowa. Żółkiew powstała w 1594 roku z inicjatywy hetmana Stanisława Żółkiewskiego pradziada Jana Sobieskiego. Początkowo znajdowała się w posiadaniu Żółkiewskich, a od połowy lat 30. XVII wieku Sobieskich. Żółkiew to jedno z najważniejszych miejsc w życiu Jana III Sobieskiego. Król spędził tu dzieciństwo i lata młodzieńcze, a w późniejszym czasie – przed budową pałacu w Wilanowie – uczynił z zamku żółkiewskiego pierwszą rezydencję królewską, zwaną słusznie „Małym Wawelem”. Znaczenie miasta podkreślało strategiczne położenie między Lwowem a Zamościem. Do najważniejszych pamiątek związanych z Janem III należą żółkiewskie świątynie. W Kolegiacie p.w. św. Wawrzyńca  jest mauzoleum rodu Żółkiewskich, Daniłowiczów i Sobieskich. Z głowami pełnymi wrażeń po zwiedzaniu Żółkwi, wieczorem wszyscy spotkali się na kozackim wieczorze.

Celem drugiego  i trzeciego dnia było zwiedzanie Lwowa, miasta magicznego i jakże bliskiego naszym sercom. Pożegnalnym,  jesiennym  spacerem  po Skansenie  Szewczenki – Muzeum architektury ludowej i życia codziennego we Lwowie zakończyła grupa zwiedzania Lwowa . Uroki  Lwowa dla nas odkrywało 2 przewodników lwowskich . Oczywiście zakup pamiątek,  hitem – KAMASUTRA CZEKOLADOWA …i powrót do Polski 

Pogoda ,,rozpieszczała‘’ uczestników wyjazdu, atmosfera serdeczna, humory super, dużo śmiechu i żartów...  

0 comments on “Śladami rodu Sobieskich i ŻółkiewskichAdd yours →

Dodaj komentarz