Podsumowanie Sezonu Lublin 2018

Podsumowanie Sezon Lublin 2018

W cykl wydarzeń SEZONU LUBLIN 2018 jako Partner włączyła się Fundacja ,,Wczoraj i Dziś dla Jutra”

Nasze wydarzenia:

  1. Głównym celem SEZONU LUBLIN jest uczczenie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę „ Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”. Fundacja również włączyła się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę poprzez organizację prelekcji ,,Lubelska droga do wolności ” i koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu występu Męskiej Okazjonalnej Grupy Wokalnej „Chórtownia ” z Lubartowa. Prelekcje wygłosił Ziemowit Karłowicz, historyk Ośrodka Brama Grodzka. Zarówno wykład jak koncert wzbudziły niesamowity entuzjazm wśród słuchaczy. Na zakończenie spotkania – słodki poczęstunek – ulubione słodkości Marszałka – suchary litewskie ze skórka pomarańczową i cynamonem oraz tort.
  2. Prelekcją o osadnictwie rusińskim, ukraińskim na terenie Lubelszczyzny i Lublina. Prelekcje wygłosiła Pani dr Małgorzata Kołacz Chmiel z UMCS z Zakładu Historii Polski Średniowiecznej i Dziejów Gospodarczych. Pan Grzegorz Kuprianowicz – Prezes Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie przybliżył nam działalność Towarzystwa i zaprezentował Lubelską Ukraińską Dziecięcą Grupę Bandurzystów działającą przy Towarzystwie. Bandury to ludowy ukraiński instrument muzyczny szarpany. Następnie zaprezentował się ZESPÓŁ RUMENOK z KRAINY RUMIANKU z nowym przedstawieniem ZRĘKOWINY, a także z nowymi pieśniami w języku chachłackim, repertuarem zakwalifikowanym na Przegląd Kapel do Kazimierza nad Wisłą.Kiedy już poznaliśmy w zarysie historie osadnictwa rusińskiego, ucieszyliśmy duszę muzyką, przedstawieniem, przyszedł czas na degustację dań kuchni ukraińskiej. Na uczestników spotkania i prelegentów, artystów oczekiwała degustacja dań ukraińskich : rosół z pielmieni, placki hreczane, żarkoje. Degustację przygotowała firma POGOTOWIE CATERINGOWE z Ciecierzyna.
  3. Prelekcja, której tematem było osadnictwo ludności ewangelickiej na terenie Lublina i Lubelszczyzny oraz przypomnienie postaci ks.dr. Aleksandra Schoeneicha, duszpasterza polskiego zboru w Lublinie przez 51 lat (!) oraz wieloletniego biskupa Diecezji Warszawskiej i Lubelskiej. Prelekcję opracowała i prowadziła dr Katarzyna Wójcik z Instytutu Germanistyki i Lingwistyki Stosowanej UMCS. Odbył się pokaz filmu Andrzeja Nera „Koloniści” oraz degustacja tradycyjnych dań – pierogów olęderskich i ciasteczek, których receptura jest ściśle związana ze świętami ewangelickimi. Poczęstunek – pyszności ! przygotowała Pani Magda Ner. Zarząd Fundacji bardzo serdecznie dziękuję Ks.Grzegorzowi Brudnemu, proboszczowi Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Lublinie za umożliwienie spotkania w tak ważnym miejscu na mapie Lublina jak KOŚCIÓŁ EWANGELICKO-AUGSBURSKI P.W. ŚWIĘTEJ TRÓJCY, podziękowania dla Pani Magdy Ner za przygotowanie PYSZNOŚCI regionalnych i Pani Jadwidze Kawiak za miłą współpracę 🙂 .
  4. Prelekcja ,,Osadnictwo żydowskie na terenie Lublina i Lubelszczyzny – ze szczególnym uwzględnieniem dwudziestolecia międzywojennego”. Zagadnienie zaprezentował PAN DR ADAM KOPCIOWSKI Kierownik Zakładu Kultury i Historii Żydów UMCS, oprócz prelekcji czas urozmaiciły teledyski. Uzupełnieniem spotkania była degustacja dań kuchni żydowskiej.
  5. Uzupełnienie wiedzy o osadnictwie żydowskim spacer po DAWNEJ dzielnicy żydowskiej i po starym cmentarzu na Kalinowszczyźnie. Przewodnikiem po cmentarzu była P. Joanna Krauze Absolwentka politologii, judaistyki i psychologii komunikacji społecznej edukatorka i przewodniczka z powołania, pasji i poczucia obowiązku. Członkini Stowarzyszenia „Studnia Pamięci”, współpracowniczka Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN“. Jako stypendystka izraelskiego MSZ odbyła część studiów w Tel Awiwie.

Dziękujemy za zainteresowanie Naszymi wydarzeniami! 🙂 

0 comments on “Podsumowanie Sezonu Lublin 2018Add yours →

Dodaj komentarz