Opole lubelskie – pałace i pyszności z fasoli

Opole lubelskie – pałace i…
pyszności z fasoli!

„Dla duszy” pospacerowaliśmy z przewodnikiem po Opolu Lubelskim fragmentem Szlaku Rezydencji Magnackich Województwa Lubelskiego. Zobaczyliśmy pałace: Lubomirskich i Słupeckich, wysłuchaliśmy tragicznej historii Rozalii Lubomirskiej, odwiedziliśmy także zabytkowy kościół parafialny zbudowany w II poł. XVII. Zwiedziliśmy również dawne zabudowania szkoły pijarskiej, w tym szkoły rzemieślniczej.

Dla „pokrzepienia ciała” udaliśmy się do KGW Elżbiecianki. Z sympatycznymi Paniami odkrywaliśmy tajniki smalcu i pasztetu z fasoli (z domowym chlebem), popularnej na Lubelszczyźnie –lemieszki (prażuchy, porki, psiuchy), zalewajki z kiszonej kapusty. Jak zawsze były do kawy słodkości – m.in. KEKS Z FASOLI – specjalność Pań z KGW ,,Elżbiecianki’’.

Dlaczego ,,wszystko” z fasoli? Region słynął z uprawy fasoli (dopóki nie zniszczono tej tradycji), a gospodynie chcąc urozmaicić dostępny produkt, wymyślały całe bogactwo dań, potraw z fasoli. W wędrówkach brała czynny udział nasza najmłodsza uczestniczka – Kamilka. W drodze powrotnej zawitaliśmy do Emilcina, gdzie kiedyś wylądowało UFO, a obecnie stoi pamiątkowy obelisk.

0 comments on “Opole lubelskie – pałace i pyszności z fasoliAdd yours →

Dodaj komentarz