Miasto Ducha Bielucha

Miasto Ducha Bielucha…
i smaki kuchni ukraińskiej

Zainteresowani smakami kuchni ukraińskiej poprosiliśmy o pomoc w zorganizowaniu warsztatów pracowników LGD „Ziemi Chełmskiej”. Pomoc otrzymaliśmy i wybraliśmy się do Chełma. Zainteresowani byliśmy ostatnimi wykopaliskami na Wysokiej Górce w Chełmie, jak również zespołem katedralnym. Ciekawa historia, ciekawostki, wspaniała pogoda i wspaniali ludzie. Nie odwiedziliśmy Ducha Bielucha w Podziemiach, ale wierzymy że towarzyszył nam podczas naszego spaceru.

Z Chełma pojechaliśmy do Kumowa, do Domu spotkań „Na pograniczu kultur”. Tam czekały na nas panie z Ukrainy – Ludmiła, Nadia, Oksana. Pod ich dyktando oraz z ich pomocą przygotowywaliśmy żeberka w sosie majonezowo – czosnkowym, paszteciki z białej kapusty, krokiety ziemniaczane z serem. Panie przywiozły również na poczęstunek pieczoną kiełbasę i swoje przetwory.

Kiedy pyszności się piekły udaliśmy się z Panem Wójtem Leśniowic do kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego ,,Moczuły’’ do Horodyska. To dawna osada i cmentarzyska, historia, dziedzictwo kulturowe – obecnie piękne miejsce do rekreacji. Po spacerze nasze miłe Panie z Ukrainy, uczestnicy wędrówek, Pan Wójt, gospodarze obiektu LGD „Ziemi Chełmskiej” – wszyscy zasiedliśmy do prawdziwej kresowej uczty.

0 comments on “Miasto Ducha BieluchaAdd yours →

Dodaj komentarz